Jak rozpoznać uzależnienie od nikotyny?
Najważniejszym objawem uzależnienia od nikotyny jest głód nikotynowy. Charakteryzuje się on głownie chęcią zapalenia papierosa, a w przypadku braku dostępu do nikotyny drażliwością i niepokojem. Mogą pojawić się także zaburzenia snu i apetytu.
Jedną z metod diagnozowania nikotynizmu jest test Fagerströma. Jest to kwestionariusz obejmujący 6 pytań, których odpowiedzi są punktowane. Na podstawie ilości punktów uzyskanych w teście można rozróżnić uzależnienie psychiczne (uzależnienie w stopniu lekkim i średnim) oraz fizyczne (uzależnienie w stopniu ciężkim). Przeprowadzenie testu Fagerströma pozwala na dobór odpowiedniego leczenia w zależności od rodzaju uzależnienia.
Leki wspomagające rzucanie palenia
Leki wspomagające rzucanie palenia:
- Bupropion
Jest to substancja lecznicza z grupy leków o działaniu przeciwdepresyjnym, która dodatkowo jest antagonistą receptorów nikotynowych. Lek niweluje uczucie zaspokojenia po nikotynie oraz łagodzi objawy głodu nikotynowego. Ok. 1 -2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien wyznaczyć termin, w którym chciałby zaprzestać palenia. Leczenie nikotynizmu za pomocą bupropionu trwa 7 – 12 tygodni. W Polsce lek dostępny jest na receptę.
- Wareniklina
Lek działa poprzez oddziaływanie na receptory nikotynowe w mózgu. Dzięki temu zmniejsza przyjemność z zapalenia papierosa, redukuje głód nikotynowy i objawy odstawienne. Ok. 1 -2 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien wyznaczyć termin, w którym chciałby zaprzestać palenia. Farmakoterapia z użyciem warenikliny trwa 12 – 24 tygodnie. Aktualnie w Polsce preparat zawierający wareniklinę jest niedostępny.
- Cytyzyna
Jest to substancja lecznicza, która ma zdolność tworzenia silniejszych wiązań z receptorami nikotynowymi niż sama nikotyna. Na skutek tego oddziaływania pojawia się uczucie zaspokojenia podobne do tego po zapaleniu papierosa. Niweluje także objawy głodu nikotynowego. Pacjent powinien rozpocząć leczenie 1 – 5 dni przed zaplanowaną datą zaprzestania palenia. Farmakoterapia za pomocą cytyzyny powinna trwać 25 dni. Cytyzyna w Polsce dostępna jest bez recepty (Racigar, Desmoxan, Tabex).