Czym jest liraglutyd?
Liraglutyd jest jedną z substancji czynnych stosowanych w leczeniu otyłości. Obecnie na rynku występuje w dwóch preparatach: Saxenda i Victoza. Aktualnie w Polsce zarejestrowana do leczenia otyłości jest tylko Saxenda.
Mechanizm działania liraglutydu
Liraglutyd to analog ludzkiego hormonu inkretynowego GLP-1, który jest wydzielany przez komórki jelita cienkiego w odpowiedzi na posiłek. Wprowadzone modyfikacje względem naturalnego odpowiednika pozwoliły na wydłużenie czasu działania liraglutydu, dzięki czemu lek podaje się raz dziennie.
Liraglutyd po związaniu z receptorami GLP-1 aktywuje je. W rezultacie lek spowalnia opróżnianie żołądka, zwiększając tym samym uczucie sytości, a zmniejszając apetyt. Takie działanie prowadzi do spożywania mniejszej ilości pokarmu, co skutkuje utratą masy ciała. Dodatkowo liraglutyd wpływa na gospodarkę węglowodanową poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę oraz hamowanie wydzielania glukagonu, co pozwala na obniżenie stężenia glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku.
Jak dawkować i podawać Saxendę?
Zarówno Saxenda, jak i Victoza to preparaty występujące w postaci penów zawierających roztwór do wstrzyknięć. Pacjent samodzielnie podaje sobie lek poprzez iniekcję podskórną w udo, brzuch lub górną część ramienia.
Wskazówka: Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z iniekcją należy zmieniać miejsce wkłucia oraz każdorazowo stosować nową igłę!
Lek należy podawać codziennie o dowolnej, lecz stałej porze dnia, niezależnie od posiłku. W przypadku pominięcia dawki leku należy ją podać jak najszybciej o ile do kolejnej dawki pozostało więcej niż 12 godzin. Natomiast jeżeli kolejna dawka leku przypada w czasie krótszym niż 12 godzin, należy przyjąć kolejną dawkę o stałej porze, a dawki pominiętej nie przyjmować.
Leczenie otyłości zaczyna się od dawki początkowej liraglutydu, która wynosi 0,6 mg/dobę. Następnie jest ona stopniowo zwiększana zwykle o 0,6mg/dobę w określonych przez lekarza odstępach czasowych. Stopniowe zwiększanie dawki zmniejsza dolegliwości związane z działaniami niepożądanymi leku. Dawkę liraglutydu zwiększa się do twz. dawki podtrzymującej, która maksymalnie wynosi 3 mg/dobę.
Czas trwania farmakoterapii choroby otyłościowej powinien być dostosowywany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Obecnie zaleca się, aby trwała co najmniej rok.
Jeżeli po 12 tygodniach farmakoterapii dawką maksymalną (3,0 mg/dobę) u pacjenta nie odnotowano spadku masy ciała o co najmniej 5% leczenie należy przerwać.
Wskazania
Lek jest stosowany w farmakoterapii choroby otyłościowej oraz kontroli glikemii w cukrzycy typu 2. Leczenie otyłości za pomocą preparatów zawierających liraglutyd jest wskazane u pacjentów, u których nie odnotowano spadku masy ciała pomimo stosowanej zdrowej i zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Kryterium do włączenia farmakoterapii u pacjentów jest BMI większe bądź równe 30 kg/m2 lub u pacjentów, których BMI mieści się w przedziale 27- 30 kg/m2 ze współistniejącą co najmniej jedną chorobą związaną z chorobą otyłościową (cukrzyca typu 2, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze).