Leczenie otyłości

Mysimba

Leczenie otyłości
7/3/2025
8 minut czytania
lek. Mateusz Raniewicz

Co to Mysimba?

Jest to preparat zawierający połączenie dwóch substancji czynnych działających na ośrodkowy układ nerwowy (OUN) bupropionu i naltreksonu. 

Lek ten występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, 1 tabletka zawiera 8 mg chlorowodorku naltreksonu oraz 90 mg chlorowodorku bupropionu.

Czy Mysimba to lek na odchudzanie?

Tak, mysimba jest zarejestrowana jako lek w leczeniu otyłości. Wskazaniem do stosowania mysimby jest: 

  1. BMI ≥30 kg/m2 
  2. BMI 27–29,9 kg/m2 oraz przynajmniej jedną chorobą związaną z nieprawidłową masą ciała: zaburzenia gospodarki węglowodanowej, nadciśnieniem tętnicze, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny.

Należy pamiętać, że ten jak i inne leki stosowane w terapii otyłości, powinny być leczeniem wspomagającym a nie podstawą terapii. Najważniejszym elementem leczenia otyłości jest zmiana stylu życia opierająca się głównie na wykształceniu prawidłowych nawyków żywieniowych oraz regularnej aktywności fizycznej.

W takim razie, kiedy należy rozpocząć farmakoterapię otyłości?

Standardowo farmakoterapię rozpoczynamy, gdy po 3-6 miesiącach od wdrożenia zmian w stylu życia u pacjenta nie dochodzi do zmniejszenia masy ciała o 5% lub więcej wartości wyjściowej.

Natomiast w przypadku gdy wyjściowe BMI pacjentów przekracza 40 kg/m2  a więc u pacjentów z otyłością III stopnia, należy od samego początku zastosować kompleksowe leczenie złożone z zmiany nawyków oraz postępowania farmakologicznego.

Jak działa Mysimba?

Preparat ten zawiera dwie substancję czynne bupropion i naltrekson, jego działanie opiera się na synergistycznym działaniu obu substancji czynnych. Obie substancję były już obecne na rynku i były stosowane w innych wskazaniach. Działają one ośrodkowo na układ nerwowy. 

Bupropion jest to nieselektywny inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny (SNRI). Działa także antagonistycznie na receptory nikotynowe. Bupropion był wcześniej stosowany w przypadku epizodów depresyjnych oraz leczenia uzależnienia od nikotyny.

Naltrekson jest antagonistą receptora opioidowego. Stosowany jest jako lek w przypadku terapii uzależnienia od alkoholu i opioidów. 

W leczeniu otyłości wykorzystany jest fakt, iż obie substancje działają na szlak proopiomelanokortyny w podwzgórzu czyli części mózgowia zlokalizowanej w jego centralnej części, która jest odpowiedzialna za wiele procesów fizjologicznych w naszym ciele- między innymi za głód. Bupropion i naltrekson zwiększają uwalnianie beta-endorfiny oraz alfa-melanotropiny w podwzgórzu, które przyczyniają się do zmniejszenia apetytu a co za tym idzie utraty masy ciała.

Jak stosować Mysimbę?

Jedna tabletka preparatu zawiera zawiera 8 mg chlorowodorku naltreksonu oraz 90 mg chlorowodorku bupropionu.

Dawkowanie należy rozpocząć od 1 tabletki dziennie, a następnie dawkę należy stopniowo zwiększać według schematu:

- w 2 tyg. terapii 1 tabletka 2 razy dziennie.

- w 3 tyg. terapii 1 tabletka 3 razy dziennie (2 tab. rano i 1 tabl. wieczorem).

- w 4 tyg. terapii 1 tabletka 4 razy dziennie (2 tabl. rano i 2 tabl. wieczorem)

Docelowa dzienna dawka to 360mg bupropionu i 32mg naltresonu co odpowiada 4 tabletkom na dobę.

Dalsza część artykułu pod spodem.

Masz takie dolegliwości?

Nie zwlekaj i już teraz skonsultuj się z jednym z naszych lekarzy, żeby uzyskać pomoc. W ramach konsultacji możesz otrzymać
e-receptę (działa również za granicą) oraz zwolnienie lekarskie.

Umów konsultację

Leczenie otyłości

Skuteczne leki, kompleksowa opieka i indywidualne podejście, to wszystko, czego potrzebujesz, by pokonać otyłość. Rozpocznij leczenie z nami - umów się na pierwszą, niezobowiązującą, wizytę z lekarzem.

Kto nie może przyjmować Mysimby?

Jak każdy lek mysimba posiada szereg przeciwwskazań, w przypadku których leku nie należy przyjmować, należą do nich:

  1. Niewyrównane nadciśnienie tętnicze
  2. Padaczka lub napady drgawek
  3. Guz nowotworowy OUN
  4. Choroba afektywna dwubiegunowa
  5. Występowanie w przeszłości zaburzeń odżywiania
  6. Bezpośredni okres po odstawieniu alkoholu lub opioidów u osób uzależnionych, uzależnienie od opioidów
  7. Przyjmowanie inhibitorów monoaminooksydazy w ciągu 14 dni
  8. Niewydolność wątroby oraz nerek
  9. Ciąża

Czy Mysimba jest bezpieczna?

Jak widać powyżej lek ten posiada liczna przeciwwskazania do stosowania, więc czy jest on bezpieczny? Tak, substancje takie jak leki zanim zostaną dopuszczone do obiegu muszą zostać gruntowanie przebadane.

Należy jednak pamiętać, że preparaty stosowane w leczeniu choroby otyłościowej, tak samo jak inne leki mogą powodować występowanie działań niepożądanych. W związku z tym przed ich zastosowaniem lekarz powinien dokładnie ocenić stan Twojego zdrowia, oraz monitorować przebieg leczenia

Jakie skutki uboczne ma Mysimba?

Tak jak w przypadku innych substancji mających wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, mysimba może powodować działania niepożądane, do najczęściej występujących zaliczamy:

  1. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności i wymioty, zaparcia, ból brzucha
  2. Zaburzenia neurologiczne: zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia koncentracji, szumy uszne, senność, wzmożona potliwość czy zaburzenia odczuwania smaku.
  3. Inne: kołatanie serca, suchość w jamie ustnej, świąd, łysienie.

Pamiętaj aby w przypadku wystąpienia działań niepożądanych niezwłocznie skonsultować się z lekarzem!

Ile kosztuje Mysimba?

Preparat ten nie jest refundowany. Przybliżony koszt miesięcznej terapii wacha się w przedziale 400-800 zł.