Czym jest ból i jak go dzielimy?
Aktualnie ból jest definiowany jako nieprzyjemne zmysłowe i emocjonalne odczucie, związane z istniejącym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek.
Ból można podzielić na kilka sposobów, w zależności od kryterium:
- ze względu na czas trwania wyróżnia się ból ostry (nagły, intensywny, zazwyczaj związany z urazem) i przewlekły, który trwa powyżej 3 miesięcy, często bez wyraźnej przyczyny,
- ze względu na mechanizm powstawania: ból nocyceptywny (wynikający z podrażnienia receptorów bólowych); neuropatyczny (związany z uszkodzeniem układu nerwowego); psychogenny (związany z czynnikami psychicznymi, np. depresją, stresem),
- ze względu na nasilenie dolegliwości: łagodny, umiarkowany, silny.
Jak określić natężenie bólu?
Wobec tego, że ból jest subiektywną dolegliwością ciężko określić jego faktyczny stopień nasilenia. Dlatego, w praktyce stosuje się różne skale i kwestionariusze ułatwiające ocenę skali problemu. Najczęściej stosowane skale to skala numeryczna, skala wzrokowo-analogowa oraz skala słowna.
Co oznacza pojęcie „drabina analgetyczna”?
Drabina analgetyczna jest to schemat leczenia farmakologicznego bólu. Został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest on podstawą doboru farmakoterapii u pacjentów doświadczających ból w zależności od jego natężenia. Drabina analgetyczna składa się z trzech etapów. Każdy z nich zawiera grupę leków o konkretnej sile działania przeciwbólowego, które stopniowo wzrasta.
- ból o małym natężeniu: paracetamol, NLPZ, metamizol
- ból o średnim natężeniu: tramadol, kodeina, dihydrokodeina
- ból o dużym natężeniu: morfina, oksykodon, fentanyl