Profilaktyka otyłości
Podobnie jak w przypadku innych chorób najlepiej jest zapobiegać a nie leczyć, dlatego też prewencja wystąpienia otyłości odgrywa niezmiernie ważną rolę.
Profilaktykę możemy podzielić na pierwotną oraz wtórną.
Profilaktyka pierwotna otyłości
Ten rodzaj prewencji opiera się na wszelkich działaniach mających na celu zapobiegnięcie wystąpienia nadmiernego przyrostu masy ciała. Zaliczamy do niej:
- Monitorowanie masy ciała - regularne wykonywanie pomiarów masy ciała umożliwia wczesne wykrycie problemu oraz wdrożenie odpowiedniej interwencji behawioralnej, co może uchronić przed rozwojem otyłości.
- Zachowanie prawidłowej aktywności fizycznej oraz dbanie o odpowiednie żywienie szczególnie u młodych dorosłych oraz w okresie menopauzy, kiedy to występuje zwiększone ryzyko nadmiernego przyrostu masy ciała.
- Wzrost masy ciała, a palenie nikotyny - rzucenie palenia ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, lecz może wiązać się ze wzrostem masy ciała, czemu należy przeciwdziałać. Pomimo tego, wyniki badań z 2016 roku wykazują, że osoby które rzuciły palenie mają znacznie mniejsze ryzyko zgonu związanego z przyrostem masy ciała.
- Zapobieganie nadmiernemu przyrostowi masy ciała w ciąży - kobiety w czasie ciąży również powinny dbać o to aby nie przekraczać zalecanego przyrostu masy ciała, ponieważ może wiązać się on z wzrostem ryzyka makrosomii płodu, zakażeń układu oddechowego noworodka, cukrzycą ciążową, które mogą powodować wzrost ryzyka konieczności wykonania cięcia cesarskiego.
- Profilaktyka na poziomie populacji - otyłość jest problemem pandemicznym, z tego względu należy prowadzić prewencję, która polega między innymi na podawaniu informacji o kaloryczności i składzie produktów spożywczych na etykietach, dodatkowe opodatkowanie niezdrowej żywności, a nawet projektowanie przestrzeni tak aby była ona przyjazna do poruszania się pieszo lub na rowerach.
- Odpowiedzialne stosowanie leków mogących przyczyniać się do wzrostu masy ciała. Należą do nich leki przeciwpsychotyczne (olanzapina, klozapina), przeciwdepresyjne czy insulina.
Profilaktyka wtórna otyłości
Polega ona na okresowych badaniach profilaktycznych oraz zapobieganiu dalszemu przyrostowi masy ciała u osób chorujących już na otyłość, a u których nie rozwinęły się jeszcze istotne powikłania.
Jaki jest cel leczenia otyłości?
Podstawowym celem jest osiągnięcie prawidłowej masy ciała, ochrona przed rozwojem groźnych powikłań otyłości, a także ich leczeniu, w przypadku gdy doszło do ich wystąpienia.
Uważa się, że u większości pacjentów optymalną redukcją masy jest utrata 5-10% początkowej masy ciała w przeciągu pierwszych 3-6 miesiącach leczenia. Najczęściej oznacza to utratę ok. 1 kg w ciągu pierwszego tygodnia oraz 0,5 kg na tydzień w kolejnych tygodniach terapii.
Na czym polega planowanie leczenia otyłości?
Leczenie otyłości jest złożonym i długotrwałym procesem, na który składa się postępowanie niefarmakologiczne oraz farmakologiczne. Podczas planowania optymalnego programu leczenia dla danego pacjenta należy wziąć pod uwagę:
- przyczynę wystąpienia oraz zaawansowanie otyłości,
- choroby współwystępujące,
- zaangażowanie pacjenta,
- preferencje chorego.
Leczenie otyłości
Leczenie otyłości powinno opierać się na metodach, których skuteczność została udokumentowana w prawidłowo przeprowadzonych badaniach naukowych.