Co to semaglutyd?
Jest to analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). W Polsce dostępny jest on w postaci preparatów doustnych pod nazwą Rybelsus oraz preparatów stosowanych w iniekcjach podskórnych o nazwach handlowych Ozempic oraz Wegovy, które różnią się dawkami semaglutydu, oraz wskazaniami do ich stosowania.
Czy Ozempic jest zarejestrowany w leczeniu otyłości?
Nie! Ozempic jest to preparat zawierający semaglutyd w dawkach 0.25, 0.5 oraz 1 mg i jest on zarejestrowany w Polsce jedynie jako lek stosowany w kontroli glikemii u chorych na cukrzycę typu 2.
Jedynym preparatem zawierającym semaglutyd zarejestrowanym w Polsce do leczenia choroby otyłościowej jest Wegovy, który zawiera semaglutyd w dawkach 0.25, 0.5 , 1.7 oraz 2.4 mg.
Jak działa Wegovy?
Wegovy to preparat zawierający semaglutyd, który jest analogiem ludzkiego GLP-1. Poprzez połączenie się z receptorem swoistym dla GLP-1, powoduje hamowanie łaknienia co zmniejsza podaż kalorii, co ułatwia redukcję masy ciała.
Należy jednak pamiętać, że preparat ten jest jedynie elementem leczenia otyłości. Najważniejszym elementem skutecznej i kompleksowej terapii jest wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej co pozwoli skutecznie zredukować masę ciała oraz utrzymać ją po zakończeniu leczenia farmakologicznego.
Semaglutyd wpływa także pozytywnie na gospodarkę węglowodanową organizmu zmniejszając poziom glikemii na czczo oraz po posiłku, dzięki czemu jest on skutecznym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 2.
W jaki sposób stosuje się semaglutyd?
Semaglutyd zarejestrowany do leczenia otyłości występuje w postaci przezroczystego, bezbarwnego roztwory do wstrzyknięć podskórnych sprzedawanego w penach do samodzielnej iniekcji.
Dzięki dłuższemu okresu półtrwania semaglutyd stosuje jedynie jeden raz na tydzień, co jest dużym ułatwieniem względem liraglutydu, który należy stosować codziennie.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, w celu zapobiegania występowania działań niepożądanych rekomenduje się stopniowe zwiększanie dawki semaglutydu w ciągu 16 tygodni od dawki początkowej 0.25 mg 1x/tydz. do dawki docelowej 2.4 mg 1x/tydz.
Ile trwa leczenie otyłości semaglutydem?
Leczenie choroby otyłościowej nie powinno trwać krócej niż 6 miesięcy, optymalny czas leczenia wynosi 12 miesięcy lub dłużej. Leczenie jest długotrwałe, ponieważ leczenie krótsze niż 6 miesięcy, nie przynosi długotrwałych korzyści i nie jest rekomendowane.
W planowaniu długości farmakoterapii ważne jest indywidualne podejście do pacjenta, wyznaczanie celów oraz tempa utraty masy ciała.
Nie występują ściśle narzucone ramy czasowe ile maksymalnie można stosować leki w terapii otyłości. Leczenie farmakologiczne można stosować tak długo, jak jest ono konieczne o ile jest ono skuteczne i dobrze tolerowane przez pacjenta.
Kiedy stosować Weygovy?
Wśród wskazań do rozpoczęcia terapii weygovy należy:
- Wyjściowa wartość BMI ≥30 kg/m2.
- Wyjściowa wartość BMI w zakresie 27-30 kg/m2, ale przy współwystępującej przynajmniej jednej z chorób związanej z nieprawidłową masą ciała, takimi jak: cukrzyca typu 2, stan przedcukrzycowy, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny oraz choroby sercowo-naczyniowe.
- U młodzieży >12 lat z otyłością oraz masą ciała >60 kg.