Czym tak właściwie jest przeziębienie?
Aby odpowiedzieć na pytanie czy klimatyzacja powoduje przeziębienie należy zrozumieć w jaki sposób dochodzi do przeziębienia.
Przeziębienie – jest to zespół objawów spowodowanych zapaleniem błony śluzowej nosa, zatok przynosowych oraz gardła, które pojawia się w wyniku infekcji wirusowej.
W Zapytaj Lekarza zajmujemy się konsultacjami dotyczącymi infekcji wirusowych.
Mechanizm powstawania przeziębienia
Błona śluzowa nosa czy gardła zbudowana jest z komórek nabłonkowych pokrytych śluzem. Na powierzchni tych komórek znajdują się receptory umożliwiające kontakt z innymi komórkami organizmu.
1. Infekcja
Wirus po dostaniu się do nosa kontaktuje się z tymi receptorami dzięki czemu dostaje się do wnętrza komórki.
2. Replikacja
Po wejściu do komórki wirus zmienia jej funkcje tak aby zaprzestała produkcji własnych białek i zaczęła produkować białka niezbędne do budowy nowych wirusów – w ten sposób wirus się replikuje.
Po namnożeniu się wirusa w komórce dochodzi do niszczenia komórki nabłonka i uwolnienia wirusów które infekują kolejne komórki.
3. Obrona organizmu
Organizm człowieka nie jest bezbronny. Zainfekowana komórka rozpoznawana jest przez leukocyty (białe krwinki), które wydzielają substancje prozapalne, co powoduje poszerzenie naczyń i wzrost przepuszczalności ścian naczyń na skutek czego następuje obrzęk błony śluzowej nosa. Nos staje się niedrożny oraz pojawia się wodnisty katar, dochodzi do nagromadzenia w nosie leukocytów i produktów rozpadu komórek przez co katar staje się żółty i gęsty.
Mając wiedzę na temat patomechanizmu powstawania przeziębienia możemy teraz odpowiedzieć na wcześniej zadane pytanie.
Klimatyzacja nie wywołuje przeziębienia, ponieważ przeziębienie wywołane jest przez infekcję wirusową a nie zimne powietrze wydmuchiwane przez klimatyzację.
Po odpowiedzeniu na poprzednie pytanie bardzo szybko nasuwa się kolejne.
Dlaczego w takim razie tak dużo ludzi po wejściu z gorąca do klimatyzowanego pomieszczenia czy samochodu zaczyna doświadczać kaszlu czy drapania w gardle?
Przed odpowiedzeniem na to pytanie musimy poznać funkcję jaką pełnią w organizmie człowieka kaszel oraz katar. Ich główną funkcją jest obrona organizmu.
Po co kaszlemy?
Kaszel jest to odruch obronny, który ma na celu ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Odruch kaszlowy powstaje na skutek pobudzenia receptorów kaszlu znajdujących się głównie w nabłonku dróg oddechowych.
Czynniki wywołujące kaszel:
- Mechaniczne: śluz, kurz, ciało obce.
- Chemiczne: nikotyna
- Fizyczne: zimne powietrze
- Zapalne: czynniki prozapalne wydzielane podczas infekcji
Po poznaniu funkcji i mechanizmu powstawania kaszlu czy kataru możemy odpowiedzieć sobie na zadane pytanie.
Często pojawiający się u ludzi kaszel po wejściu do klimatyzowanego pomieszczenia jest spowodowany podrażnieniem błony śluzowej dróg oddechowych przez wdychanie zimnego powietrza.
Natomiast uczucie drapania w gardle może występować na skutek wysuszenia błon śluzowych przez suche powietrze wydmuchiwane z klimatyzacji.
Wiemy już, że klimatyzacja nie wywołuje przeziębienia, ale czy może ona zwiększać ryzyko jego wystąpienia?
Tak, klimatyzacja w pewnym stopniu może zwiększać ryzyko wystąpienia przeziębienia. Dlaczego? Ponieważ na skutek pojawienia się zimnego powietrza w drogach oddechowych dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych w jamie nosowej w celu ochrony przed nagłym wychłodzeniem organizmu co znacznie zmniejsza wydzielanie śluzu, który pełni funkcję ochronną przed drobnoustrojami takimi jak wirusy co ułatwia im wnikanie do organizmu i wywołanie przeziębienia.