Zdrowie psychiczne

Jakie są objawy depresji?

Zdrowie psychiczne
27/4/2023
5 minut czytania
lek. Mateusz Raniewicz

Wyróżniamy wiele objawów depresji, obraz kliniczny może różnić się w zależności od postaci choroby, jej zaawansowania a nawet pacjenta.

Do najczęstszych objawów depresji zaliczamy:

1. Postępująca utrata radości oraz odczuwania przyjemności

Dochodzi do obniżenia nastroju, zobojętnienia oraz pojawia się uczucie pustki. Rzeczy, aktywności i wydarzenia które do tej pory odczuwaliśmy jako radosne są coraz bardziej obojętne. Pojawia się zmienny charakter z okresami drażliwości, smutku. Może pojawić się też trudny do zahamowania płacz oraz zachowania impulsywne.

2. Utrata zainteresowań

Dotychczasowe zainteresowania sprawiają coraz mniej radości oraz pojawia się obojętność odnośnie zainteresowań.

3. Trudność w wykonywaniu codziennych czynności

Rozpoczyna się od niechęci następnie dochodzi do zaniechania danych czynności, takich jak czynności higieniczne, wstawanie z łóżka czy przygotowanie posiłków.

4. Stopniowa ograniczenie aktywności życiowej

Dochodzi do pogarszającej się z czasem wrażliwości emocjonalnej (apatia), męczliwość, niepokój.

5. Myślenie depresyjne

jest to pesymistyczne postrzeganie własnej osoby, utrata poczucia wartości, zaniżona samoocena, uczucie bycia bezwartościowym oraz niepotrzebnym, a także obwinianie się. Obecność takich objawów jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej! Prowadzimy takie konsultacje na Zapytaj Lekarza.

6. Lęk

Pacjentowi towarzyszy przewlekły lęk lub lęk o charakterze narastającym i zmniejszającym swoją intensywność. Pacjentom trudno jest określić czego się boją. Może też pojawiać się uczucie bólu w klatce piersiowej, kołatania serca, drżenia rąk czy guli w gardle.

7. Narastające poczucie bezsensu życia, beznadziejności oraz myślenie o śmierci

Pojawiają się myśli o śmierci drogą naturalną lub myśli samobójcze. Myślenie o samobójstwie pojawia się najczęściej wbrew woli pacjenta, chory stara się je ignorować lecz myśli stają się coraz trudniejsze do zignorowania. Gdy pojawiają się myśli samobójcze pacjent często zaczyna „wołać o pomoc” mówiąc o tym osobom bliskim. Pojawienie się takiego myślenia jest bezwzględnym wskazaniem do diagnostyki psychiatrycznej!

jakie są objawy depresji

8. Pogorszenie pamięci oraz zaburzenia koncentracji

pojawia się trudność w nauce, chory coraz gorzej radzi sobie w szkole oraz w pracy. Objawy te ustępują wraz z leczeniem i poprawą samopoczucia.

9. Zaburzenie snu

Charakterystyczne dla depresji jest trudność w zasypianiu, sen jest płytki dochodzi do przebudzeń najczęściej rano około godziny 3.00-5.00. U części pacjentów pojawia się także nadmierna senność w ciągu dnia i nocy. Zdarza się, że pacjent zgłasza, że przesypia całe noce i dnie, a mimo to trudno jest mu się obudzić i jest stale zmęczony.

10. Utrata apetytu

Pacjenci opisują, że jedzą na siłę, a jedzenie pozbawione jest smaku. Często na skutek utraty apetytu dochodzi do spadku masy ciała. Niekiedy jednak sytuacja jest odwrotna i chorzy mają nadmierne łaknienie szczególnie na słodkie produkty.

11. Zaburzenie cyklu miesiączkowego u kobiet

Pojawia się nieregularność w cyklu miesiączkowym.

12. Spadek libido (popędu seksualnego)

może dotyczyć zarówno mężczyzn i kobiet. Pojawia się spadek zainteresowania sferą seksualną. Dochodzi do spadku poczucia własnej męskości lub kobiecości.

13. Dobowe wahania nastroju oraz samopoczucia

Pacjenci zazwyczaj czują się gorzej w godzinach porannych oraz popołudniowych, trudno jest im zacząć dzień. Natomiast w godzinach wieczornych pacjenci czują się lepiej, zwiększa się ich aktywność. W niektórych przypadkach sytuacja jest odwrotna i chorzy lepiej czują się rano niż wieczorem.

Ważne!

Jeżeli zauważysz u siebie lub u kogoś z otoczenia objawy depresji utrzymujące się ponad 2-4 tygodnie, bądź objawy trwają 2-3 dni lecz często nawracają zgłoś się do lekarza lub zadbaj aby osoba u której występują uzyskała pomoc.

Nie należy wstydzić się depresji, nie jest ona oznaką słabości lecz chorobą.

Depresja jest to choroba, którą należy i można leczyć. Nowe leki przeciwdepresyjne wraz z terapią bardzo skutecznie niwelują objawy choroby i umożliwiają normalne funkcjonowanie.

Dalsza część artykułu pod spodem.

Masz takie dolegliwości?

Nie zwlekaj i już teraz skonsultuj się z jednym z naszych lekarzy, żeby uzyskać pomoc. W ramach konsultacji możesz otrzymać
e-receptę (działa również za granicą) oraz zwolnienie lekarskie.

Umów konsultację

Leczenie otyłości

Skuteczne leki, kompleksowa opieka i indywidualne podejście, to wszystko, czego potrzebujesz, by pokonać otyłość. Rozpocznij leczenie z nami - umów się na pierwszą, niezobowiązującą, wizytę z lekarzem.