Medycyna podróży

Biegunka podróżnych: jak się przed nią obronić?

Medycyna podróży
24/1/2022
5 minut czytania
Mateusz Raniewicz

Co to takiego?

Biegunką podróżnych nazywamy zespół objawów ze strony przewodu pokarmowego występujące na skutek spożycia pokarmu lub wody zawierających drobnoustroje chorobotwórcze, w trakcie podróży do krajów o niskich standardach sanitarno-higienicznych.

Jakie patogeny wywołują biegunkę podróżnych?

Do najczęstszych drobnoustrojów wywołujących powyższą chorobę należą: pałeczki E. coli szczepu enterotoksycznego (ETEC), rzadziej szczepu enteroagregacyjnego (EAEC), oraz niekiedy pałeczki Salmonella spp., Shigella spp. czy Campylobacter spp. Oprócz bakterii biegunkę mogą powodować także wirusy (rota-, adenowirusy) oraz pierwotniaki (pełzak czerwonki, ogoniastek jelitowy).

Czy biegunka podróżnych to jeden luźny stolec?

NIE, aby rozpoznać biegunkę musi dojść do oddania trzech lub więcej luźnych stolców w ciągu doby. W przypadku biegunki podróżnych stolcom o nieprawidłowej konsystencji musi towarzyszyć przynajmniej jeden z poniższych objawów:

  • Ból brzucha
  • Nudności i wymioty
  • Gorączka

Kiedy występują objawy i jak długo trwają?

Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się w ciągu pierwszych dni wizyty za granicą, lecz mogą także rozwinąć się kilka dni po powrocie z wyjazdu. Choroba najczęściej ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie po około 4 dniach, jednak u osób osłabionych, starszych, z niedoborami odporności oraz małych dzieci może mieć ciężki przebieg, powodować odwodnienie i wymagać hospitalizacji.

W jakich krajach najczęściej dochodzi do zarażenia?

Choroba może rozwinąć się na skutek wizyty w praktycznie każdym regionie świata, jednak najczęściej do infekcji dochodzi na skutek podróży do krajów Afryki, Azji południowej, Ameryki Łacińskiej oraz Bliskiego Wschodu.

Masz takie dolegliwości?

Nie zwlekaj i już teraz skonsultuj się z jednym z naszych lekarzy, żeby uzyskać pomoc. W ramach konsultacji możesz otrzymać
e-receptę (działa również za granicą) oraz zwolnienie lekarskie.

Umów konsultację

Leczenie

Ze względu na to, że choroba najczęściej ma przebieg łagodny, stosuje się leczenie objawowe oraz nawadnianie. Stosowanie probiotyków lub prebiotyków jak dotąd nie znalazło wystarczającego potwierdzenia skuteczności. W przypadku cięższych postaci, jako iż biegunka podróżnych wywołana jest głównie przez bakterie, można zastosować antybiotykoterapię. Do leków z wyboru należą antybiotyki z grupy makrolidów (azytromycyna) oraz fluorochinolonów (ciprofloksacyna).

Jeśli podczas wakacyjnego wyjazdu zachorowałeś zgłoś się po pomoc do naszych lekarzy. Otrzymasz dokładne wytyczne jak najszybciej pozbyć się biegunki oraz odpowiednio dobrane leki na receptę. Pacjentom przebywającym za granicą wystawimy recepty transgraniczne, które można realizować na terenie całej Unii Europejskiej.

Uwaga!

Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w przypadku:

  • Biegunki z towarzyszącą gorączką po wizycie w krajach zagrożonych infekcją malarią.
  • Bardzo obfitej wodnistej biegunki (ponad 10 luźnych stolców na dobę) po podróży do regionów zagrożonych cholerą.
  • W przypadku wystąpienia krwi w stolcu.
  • Gdy nie nastąpi poprawa po kilku dniach lub dojdzie do pogorszenia stanu chorego.