Czym jest migrena?
Migrena to napadowy ból głowy spowodowany krótkotrwałym zwężeniem tętnic mózgowych. Ból migrenowy trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin.
Migrenowe bóle głowy występują u około 8% populacji polskiej, z czego w 75% dotyczy kobiet a w 25% mężczyzn. Bóle migrenowe mogą wystąpić w każdym wieku, natomiast najczęściej rozpoczynają się przed 40 rokiem życia.
Objawy migreny
Objawia się nawracającym, pulsującym bólem zazwyczaj po jednej stronie głowy, często towarzyszą jej nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapach, a także nudności oraz wymioty.
Objawy nasilają się przy wysiłku fizycznym.
Jeżeli do bólu głowy dołączają się zaburzenia świadomości lub przytomności, lub narastający niedowład kończyn, należy pilnie wezwać pogotowie ratunkowe.
Migrena może być poprzedzona „aurą”. Aurą nazywamy zespół objawów występujących tuż przed bólem głowy lub na początku jego trwania, należą do nich zaburzenie widzenia o charakterze migających plam, zawroty głowy, zaburzenia mówienia oraz drętwienie twarzy lub kończyn. Aura trwa z reguły kilka do kilkunastu minut.
Na czym polega diagnostyka migreny?
Podstawą diagnostyki migreny jest dokładnie zebrany wywiad lekarski. Czasami w celu wykluczenia patologii ośrodkowego układu nerwowego wykonuje się badania dodatkowe np.EEG lub badania obrazowe.
W Zapytaj Lekarza zajmujemy się diagnostyką i leczeniem migreny.
Leczenie bólów migrenowych opiera się na:
- Leczeniu doraźnym (w celu przerywania napadu bólu) – stosujemy leki przeciwbólowe: paracetamol, NLPZ-ty (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak), ergotamina, tryptany.
Leczenie doraźne należy podać najszybciej jak to możliwe ponieważ skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od szybkości przyjęcia leku i jest największa w przypadku, gdy ból głowy nie zdążył jeszcze osiągnąć maksymalnego natężenia.
- Leczeniu profilaktycznym – leczenie to polega na codziennym przyjmowaniu leków mających na celu zmniejszenie liczby napadów migrenowych. W tym celu stosujemy leki przeciwpadaczkowe (walproinian, topiramat), leki przeciwdepresyjne (amitryptylina), betablokery (propranolol, metoprolol).
Leki stosowane w profilaktyce nie mają działania przeciwbólowego i można je zażywać z lekami przeciwbólowymi stosowanymi doraźnie. W przypadku braku skuteczności czy złej tolerancji jednego leku należy go zastąpić innym lekiem o odmiennym mechanizmie działania. Należy pamiętać, że oceny skuteczności leczenia profilaktycznego migreny można dokonać co najmniej po kilku miesiącach regularnego stosowania leku.
Jeśli męczą Cię migrenowe bóle głowy pomoc uzyskasz na Zapytaj Lekarza. Na podstawie dokładnie zebranego wywiadu dobierzemy odpowiednie leczenie doraźne lub profilaktyczne.
Przeczytaj nasz poprzedni wpis – Lęk spowodowany wojną w Ukrainie – jak sobie z nim radzić?